Sweti George Bulgar Kilisesi

Sweti George Bulgar Kilisesi  

Edirne Gezilecek Tarihi Alanlar

Sweti George Bulgar Kilisesi

Sweti George Bulgar Kilisesi

Sweti George Bulgar Kilisesi Edirne’nin kuzey-doğu bilgesinde bulunan Kıyık mahallesinde yer almaktadır. Önceki zamanlarda şehrin bu bölgesinde çoğunlukla Bulgar asıllı vatandaşlar yaşamaktadır. Bu nedenle kilise bu bölgeye inşa edilmiştir. Sweti George Bulgar Kilisesi’nin temeli 23 Nisan 1880 yılında atılmıştır ve aynı yıl içerisinde inşası sona ermiştir. Kilisenin yapımına Sultan II. Hamid izin vermiştir. İnşasında o zamanların Edirne valisi olan Rauf Paşa’da katkıda bulunmuştur. Kilisenin planı üçgen şeklinde olup Bulgar rönesansına özgü bir karakter taşımaktadır. Önemli bir büyüklüğe sahiptir ve inşaat alanı yaklaşık olarak 320 metrekaredir. 1940 yılına kadar Bulgar vatandaşı olan papazlar kilisede görev yapmışlardır. Ardından İstanbul asıllı olan papazlar bu görevi devam ettirmiştir. Son 20-30 yıldan beri Sweti George Bulgar Kilisesi’nin bakımını ve korumasını Bulgar asıllı olan Filip Çıkırık yerine getirmektedir. Bulgar asıllı vatandaş olarak kalan Filip Çıkırık’ın oğlu Aleksandır Çıkırık, 1992-2000 yılları arasında Sıfiya Üniveritesi İlahiyat Akademisi’nden mezun olmuştur. Aleksandır Çıkırık, 2003 yıllarının başında Patriarh Vartolemey tarafından resmi olarak kiliseye papaz olarak atanmıştır. Kilisenin restorasyonu için 2001 yılında proje hazırlanmıştır.

Bulgaristan ile Türkiye arasında imzalanan karar gereğince Türk yetkililer kilisenin restorasyonuna başlamıştır. 12 Eylül 2003 tarihinde Mimarlar Odası Başkanı olan Mimar Ali Erol restorasyonun yapılması adına anlaşma imzalamıştır. Bunun üzerine restorasyon çalışmaları 1 Kasım 2003 tarihinde başlamış ve 31 Nisan 2004 tarihinde sona ermiştir. Bunların ardından kilise 9 Mayıs 2004 tarihinde Bulgar ve Türk yetkililerin katılımı ile ibadete açılmıştır. 

Sweti George Bulgar Kilisesi’nin tarihine bakacak olursak, Edirne’de Bulgarların yaşadığı zamanlarda Vali Rauf Paşa vatandaşların ibadet edebilmesi için bir kilise yaptırmak ister. 1880 yılında ibadete açılan kilisenin papazlığını, Peterberon Erkek Sanat Lisesi müdürü üstlenir. Ancak aradan çok bir zaman geçmeden Balkan Savaşı patlak verir ve okul kapanır. Okulun kapanmasının üzerine müdür İstanbul’a göç eder ve kilise papazsız kalır. Kapanan okulun son öğrencilerinden biri Aleksandır Çıkırık’ın babası Filip Çıkırık’dır. Papazlar yetiştiren ve kilise yöneticiliği yapan bir aileden gelen Filip, kilisenin papazlığını üstlenir. 1940 yıllarının başlarına yani kilise harabeye dönene kadar kesintisiz bir şekilde ibadet devam eder. Balkan Savaşı’nın ardından cemaat yok denecek kadar azalınca kilise ibadete ara verir. Uzun yıllar boyunca kapalı kalan kilise 9 Mayıs 2004 tarihinde tekrar ibadete açılır. 

Edirne içerisinde Ortodoks cemaatinin üyeleri yaklaşık olarak 40 civarındadır. Protestanların ve Katoliklerin bir kilisesi olmadığı için onlarda ibadetlerini Sweti George Bulgar Kilisesi’nde yapmaktadır. 

 

Edirne’nin bu gibi tarihi değerlerini keşfederken konaklama ihtiyacınız için Lagom Hotel’i tercih edebilirsiniz. Lagom Hotel müşterilerine en uygun fiyata en iyi hizmeti sunmak için tüm çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütmektedir. Hotel içerisinde kendi evinizdeymiş gibi hissedebilirsiniz. Birçok ücretsiz hizmetten yararlanabilir, istediğiniz saatte ücretsiz bir şekilde çay, kahve tüketebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra hotele ait olan kapalı otoparkta araçlarınızı muhafaza edebilirsiniz. Otopark tüm gün boyunca güvenlik kameraları ile izlenmekte ve güvenlik görevlileri tarafından denetlenmektedir. Üç farklı oda çeşidine sahip olan bu hotelde aile odası, standart çift kişilik oda ve twin ekonomik oda bulunmaktadır. Ailesi odası tek kişilik bir adet yatak ve çift kişilik bir adet yatak olmak üzere üç kişilik olarak tasarlanmıştır. Standart çift kişilik oda içerisinde çift kişilik bir adet yatak bulunmaktadır. Twin ekonomik oda ise tek kişilik iki adet yatak ile iki kişinin konaklaması için tasarlanmıştır. Bunların yanı sıra oda içerisinde televizyon, minibar, kahve makinası, klima, emanet kasası ve çalışma masası bulunmaktadır. 

Selimiye CamiiBayezid KülliyesiEski Camii –  Üç Şerifeli Camii –  Edirne Büyük Sinagogu  –

Rezervasyon 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir