Eski Camii

Eski Camii

Edirne Gezilecek Tarihi Alanlar

Eski Cami

Edirne Eski Camii

Edirne Eski Camii

Eski Cami, Edirne’de inşa edilen ilk Osmanlı dönemi yapılarından biridir. Yapı kitabesine göre bu cami, 1414 yılında Çelebi Mehmed tarafından inşa edilmiştir. Her ne kadar yazılı kaynaklarda Musa ve Süleyman Çelebi isimleri anılsa da caminin kuzey portalinde bulunan bani kitabesinde Çelebi Mehmed tarafından yapılması emredildiği yazmaktadır. 

Bazı kaynaklarda Çelebi Mehmed’in Edirne’yi 1413 yılında ele geçirdiği, caminin yapımının bir yıldan az bir sürede tamamlanamayacağı bu sebeple yapımının Süleyman Çelebi tarafından başlatıldığı yazmaktadır. Süleyman Çelebi tarafından yapımına başlanan Eski Cami’nin Çelebi Mehmed tarafından tamamlandığı söylenmektedir. 

Küçük ölçekli bir külliyeye sahip olan Eski Cami, medrese, bedesten, sebil ve muvakkithaneden oluşmaktadır. Üç sahına ve kare bir düzenlemeye sahip olan bu cami, ilk Osmanlı cami tipolojisinde çok kubbeli ve çok destekli cami grubunda yer almaktadır. Caminin yapımında malzeme olarak gözenekli küfeki taşı ile gri ve beyaz mermer kullanılmıştır. Üç yönden de girişi olan bu caminin üzeri dokuz adet kubbe ile örtülmüştür. Bu kubbeleri merkezdeki kare kesimli dört kalın paye ve beden duvarlarına atılmış olan kemerler taşımaktadır. Cümle kapısında yer alan ilk kubbenin tepesinde bir fener bulunmaktadır. Buradan anlaşıldığı üzere her kubbe farklı bir tarza sahiptir. 

Caminin pencereleri dikdörtgen şekline sahip basit bir çerçeve içindedir. Son cemaat mahalli beş bölümden oluşmaktadır. Kıble aksında bulunan açıklık kubbe ile örtülmüş ve diğerlerinden daha yüksek tutulmuştur. Diğer açık alanlar tonoz ile örtülmüş ve tuğla ile örülmüştür. Eski Cami’nin esas portali mermer ve mukarnaslı olarak yapılmıştır. Batı tarafında bulunan kapısı kırmızı ve beyaz taşlar ile dekore edilmiştir. Mihrabı önceki devirlerde yapılan onarımlar nedeni ile orijinalliğini kaybetmiştir. Eski Cami 1752 depreminde ve 1748 yangınında gördüğü hasarlar nedeni ile I. Mahmut döneminde onarıma girmiştir. 

İlk inşa edildiğinde sade bir görünüme sahip olan Eski Cami, geçirdiği eklemeler ve onarımlar ile daha gösterişli bir hale gelmiştir. Yapısı, kalem işi, yazı ve taş işçiliğinin en güzel örnekleri ile süslenmiştir. Pencere, taç kapı, cümle kapısı, minare kaidesi ve minberde taş işçiliği göz önündeyken, harimin duvar yüzeylerinde ve kubbesinde, kalem işi ve yazı göz önündedir. Mermer malzeme kullanarak yapılmış olan minberi ile de önemlidir. 

Caminin beyaza boyanmış duvarlarında ve payelerinde 18. Ve 20. yüzyıla ait çeşitli yazılar bulunmaktadır. Bu yazıların bazıları I. Mahmud zamanlarında, bazıları ise 1863 yılında yapılan onarım sırasında eklenmiştir. İlerleyen dönemlerde zamanın ünlü hattatları yazılarını Eski Cami’ye vermiştir. Ayrıca II. Murat döneminde Edirne’ye gelen ve camide vaaz verdiği söylenen Hacı Bayram Veli’nin anısı nedeni ile vaaz kürsüsü imamlar tarafından kullanılmamaktadır. 

Camii içerisinde peygamber efendimizin dokunduğu taştan küçük bir parça bulunmaktadır. Kabe taşının Eski Cami’ye getirilmesi ile ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Çelebi Mehmet tarafından İstanbul’a getirilen bu taş Edirne’ye getirilerek Eski Cami’ye konulmuştur. Başka bir söylentiye göre ise Kabe’de Yemen Köşesi’nden düşen bu taşı Kabe Emiri Peygamberimiz ile beraber rüyasında görmektedir. Peygamberimiz Emir’e “Rum-i diyarda bir cami yapılmakta bu taşı oraya gönder.” demektedir. Emir’de gördüğü rüya üzerine bu taşı Edirne’ye gönderir. Bu taşın önünde iki rekat namaz kılan kişilerin duaları kabul edilir şeklinde bir söylenti bulunmaktadır. Ayrıca Eski Cami Edirne’de duaların kabul edildiği dört yerden biri olarak bilinmektedir. Osmanlı padişahlarından II. Ahmet ve II. Mustafa bu camide kılıç kuşanma töreni yapmıştır. 

Sizde Edirne’nin tüm tarihi alanlarını keşfederken şehrin en bilindik ve en lüks hotellerinden biri olan Lagom Hotel’i tercih edebilirisiniz. Lagom Hotel, üç farklı oda çeşidi ile size en iyi hizmeti sunmaktadır. Hotelin bir diğer özelliği ise sanal tur ile gezilebilir olmasıdır. Bu özellik sayesinde odaların görünüşü ve hotelin iç görünüşü hakkında hoteli ziyaret etmeden de bilgi sahibi olabilirsiniz. Her odanın kendine özel banyosu bulunmaktadır ve banyoda kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz her türlü araç ve gereç bulunmaktadır. Odalar gün aşırı temizlenmektedir. Her odada kahve makinası bulunmaktadır. Bu sayede istediğiniz saatte istediğiniz kadar kahveyi ücretsiz bir şekilde

tüketebilirsiniz. Her odada bir adet çalışma masası, bir adet televizyon, bir adet minibar, bir adet emanet kasası ve klima bulunmaktadır. Otel içerisinde ücretsiz WİFİ hizmetinden faydalanabilirsiniz. Hotele ait olan kapalı otoparkta araçlarınız tam zamanlı olarak güvenlik kamerası ile izlenmektedir. Güvenlik kamerasının yanı sıra otopark güvenlik personeli tarafından da kontrol edilmektedir. Lagom Hotel hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.  

Selimiye CamiiBayezid KülliyesiÜç Şerifeli Camii –  Edirne Büyük Sinagogu  –  Sweti George Bulgar Kilisesi

Rezervasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir