Üç Şerefeli Camii

Üç Şerefeli Camii

Edirne Gezilecek Tarihi Alanlar

Üç Şerefeli Cami

Edirne Üç Şerifeli Camii

Edirne Üç Şerifeli Camii

II. Murad sayesinde inşa edilen Üç Şerefeli Cami, saatli medrese, sebil, mektep, çeşme ve hazireden oluşan bir külliyeye sahiptir. 1437-1447 yılları arasında inşa edilen bu camiyi Mimar Mulihuddin ve Şehabeddin usta yapmıştır. 

1176 yılında meydana gelen depremde hasar gören Üç Şerefeli Cami, 1177 yılında III. Mustafa sayesinde onarılmıştır. Yakın bir zaman içerisinde de esaslı bir tamir geçiren camii, kare şekline yakın bir dikdörtgenden oluşmaktadır. Revaklı bir avlusu vardır. Avlunun dört kenarına minareler yerleştirilmiştir. Osmanlı döneminin mimarisinde merkezi planlı camilerin ilk örneğini oluşturan bu cami, revaklı-şadırvanlı avlusu ile oldukça önemlidir. 

Kuzey, güney ve batı kısımlarında kapısı bulunan bu avlu batı kapısı oldukça gösterişlidir. Bu kapıya eğimli arazi nedeni ile merdivenlerle ulaşılmaktadır. Ana kubbe ile diğer kubbeler arasındaki üçgen alanlarda dört küçük kubbecik bulunmaktadır. Ana kubbe kesme taşlar ile işlenmiş altı adet geniş kemer ile taşınmaktadır. Bu kemerlerin doğu ve batı yakasındakileri serbesttir. Mukarnaslı kubbe eteğinde prizmatik üçgenlerden meydana gelen bir kuşak bulunmaktadır. 

Mermer malzeme olan mihrap silmeler ile çevrelenmiş ve oldukça sade bir görünüme sahiptir. Mihrapta dilimli ve kemerli lavsaraya sahip yedi kenarlı sütunlar bulunmaktadır. Minber alışılmıştan farklı yarım kemerli bir geçiş açıklığına sahiptir ve süslemesizdir. Ahşap malzeme olan vaaz kürsüsü dilimli ve kemerli küçük açıklıklara sahiptir. Harimin kuzey bölgesindeki cümle kapısının iki yanında mermer korkulukları olan birer adet mahfil bulunmaktadır. 

Üç Şerefeli Cami’nin dört minaresi de birbirinden farklı süslemelere sahiptir. Caminin adını almasını sağlayan üç şerefeli minaresi harimin kuzeybatısında yer almaktadır ve 67 metre boyundadır. Uzunluğu külah ile beraber ölçüldüğünde 76 metreyi bulmaktadır. Birinci merdiven ile birinci ve ikinci şerefeye, ikinci merdiven ile ikinci ve üçüncü şerefeye, üçüncü merdivenle ise yalnızca üçüncü şerefeye ulaşılmaktadır. On iki köşeye sahip olan kaidesinin yüzleri silme çerçeveler ile çerçevelenmiş ve Bursa kemeri ile bezenmiştir. Kemerler ile çerçeveler arasında kalan alanlar kırmızı taşlar ile süslenmiştir. 

Caminin doğusunda iki adet medrese bulunmaktadır. II. Murad tarafından yaptırılan ilk medrese saatlidir. Dikdörtgen planlı olan bu yapı etrafında on yedi kubbeli bir öğrenci odası ve kışlık ve yazlık dershane odası bulunmaktadır. Üzerleri kubbe ile örtülü olan yerlerde ise bir ocak, bazılarında dört adede kadar dolap ve dışarı doğru açılan üç adet pencere bulunmaktadır. Tamamen kesme taşlar ile inşa edilen bu medrese günümüzde restore edilmiştir. Fatih Sultan Mehmed’in yaptırmış olduğu ikinci medrese ise Peykler Medresesi olarak anılmaktadır. Bu yapıda dikdörtgen bir plana sahiptir. Etrafında on beş öğrenci odası, on dokuz birim ve biri açık olmak üzere iki adet dershane bulunmaktadır. 

Üç Şerefeli Cami’nin iç alanı yaklaşık olarak 2000 metrekaredir ve dikdörtgen biçimindedir. Bu cami Mimar Sinan tarafınca yüz yıl sonra ortaya atılan çok kubbeli ulu camiler planından ayrıdır ve merkezi kubbeye geçişin ilk örneklerinden biridir. Tabanı mermer döşeli olan 2600 metrekarelik iç avlu, Osmanlı mimarisindeki camiler arasında ilk kez görülen cami iç avlusudur. Bu avlunun dört bir yanında on sekiz sütuna dayanan yirmi bir kubbe bulunmaktadır. Pencerelerinin üzerinde üçgen şeklindeki başlıklarda Osmanlı dönemine ait işlenmiş çiniler bulunmaktadır. Ancak bu çinilerin birçoğu silinmiş ve yalnızca iki pencerede kalmıştır. Üç Şerefeli Cami, Cebrail, Mikail ve İsrafil’i temsil ettiğine inanılan taş sütunlarıyla da ilgi görmektedir. II. Murad’ın bu üç sütunu üç meleği temsil etmesi amacıyla diktirdiğine inanılmaktadır. 

Sizde Edirne’de tarihi gezilerinizden sonra konaklamak için Lagom Hotel’i tercih edebilirsiniz. Lagom Hotel, en uygun fiyata en iyi hizmeti

sunan Edirne’nin en köklü otellerinden biridir. Birçok ailenin tercihi olan bu hotel, üç farklı oda çeşidi ile her türlü ziyaretinizde sizlere konaklama imkanı sunmaktadır. İster arkadaşlarınızla ister eşinizle isterseniz de ailenizle beraber Lagom Hotel de konaklayabilirsiniz. Her odada ücretsiz kahve ve çay servisi bulunan bu hotelde internetten de ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra tüm kişisel ihtiyaçlarınıza odanıza ait olan banyolardan ulaşabilirsiniz. Araçlarınızı hotele ait olan kapalı otoparklarda muhafaza edebilirsiniz. Bu otopark tam zamanlı olarak güvenlik kamerası ile izlenmektedir. Güvenlik kamerasının yanı sıra güvenlik görevlileri de otoparkta kontrol sağlamaktadır. Odalar her gün özenle temizlenmektedir. Aile odasında çift kişilik yatağa artı olarak tek kişilik bir adet yatak daha bulunmaktadır. Standart çift kişilik odalarda çift kişilik, twin ekonomik odalarda ise tek kişilik iki yatak bulunmaktadır. Sizde size uygun olan odayı tercih ederek Lagom Hotel hizmetinden faydalanabilirsiniz.  

Selimiye CamiiBayezid KülliyesiEski Camii –  Edirne Büyük Sinagogu  –  Sweti George Bulgar Kilisesi

Rezervasyon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir